Praznicul liceului, AN ȘCOLAR 2017-2018

Praznicul liceului, AN ȘCOLAR 2016-2017

Sf. Ierarh Nicolae
6 Decembrie 2016

Data de 6 decembrie 2016 a fost un moment de mare sărbătoare pentru Liceul Teoretic ,,General Dragalina” din Oravița. Ca sărbătoare religioasă, 6 decembrie este prilej de a ne cinsti ocrotitorul, pe Sf. Ierarh Nicolae, ocrotitorul copiilor de pretutindeni, numărându-ne astfel printre puținele școli din județul nostru ocrotite de un patron spiritual. A doua semnificație a zilei de astăzi este legată de o serie de evenimente festive pentru Liceul Teoretic „General Dragalina”. Dacă pe 24 octombrie rememoram jertfa generalului Dragalina în timpul Primului Război Mondial, astăzi, în ton cu atmosfera zilei de Moș Nicolae, am dăruit și noi memoriei celui care a fost marele erou al neamului românesc și al plaiurilor bănățene, Ioan Dragalina, un monument comemorativ ce ne va aminti atunci când vom păși pragul bătrânului Liceu, de exemplul generalului și de sacrificiul de sine închinat cauzei naționale. Peste numai două zile, pe 8 decembrie, se vor împlini și 156 de ani de la nașterea generalului Dragalina. Jertfa și numele Generalului-erou Ioan Dragalina purtat din 1919 de liceul nostru, la inițiativa directorului Mihai Petricoane Drugărin ne obligă pe noi, cei de astăzi, care muncim în această instituție de o parte și de alta a catedrei, să dăm dovadă de responsabilitate, profesionalism și seriozitate în tot ceea ce facem pentru a fi demni de numele pe care Liceul nostru îl poartă și pentru ca efortul nostru să fie pe măsura jertfei sale. Al treilea motiv de bucurie a fost prezența unor oaspeți de seamă, reprezentanți ai Inspectoratului Școlar Județean Caraș-Severin, reprezentanți ai Primăriei și Consiliului Local Oravița, reprezentanți ai părinților, reprezentanți ai Bisericii. Prezența tuturor a demonstrat că la Oravița parteneriatul inspectorat scolar-școală-familie-comunitate-biserică e o realitate care are un rol esențial în cresterea calității actului educational, dar și în crearea unui cadru afectiv propice dezvoltării armonioase a școlii și a elevilor. Mulțumirile noastre se îndreaptă spre toți invitații care ne-au onorat cu prezența astăzi și au fost alături de noi la prăznuirea Sf. Ierarh Nicolae, dar și la ridicarea plăcii în memoria Generalului Dragalina: domnului inspector școlar general prof. Adrian Doxan, doamnei inspector responsabil de zonă prof. Simona Voin, domnului primar Costel Dumitru Ursu, doamnei viceprimar Lorena Ion, domnilor consilieri locali- membri ai Consiliului de Administrație dr. Pirici Nicolae, Tudor Nicolae, Găină Ilie, reprezentantului primarului doamna Stângu Ramona,reprezentanților părinților, doamnei avocat Clepan Monica, doamnei Tokar Marcelina, reprezentantului Poliției Oravița, domnului comandant Nicolae Sava, colegilor directori de la celelalte școli orăvițene: domnului prof. Lepa Martian, doamnei prof. Maghiar Violeta, doamnei prof. Paula Corcan, doamnei preotese Simona Moldovan, coordonator al Centrului de tineret ,,Sf. Ecaterina” al Bisericii Ortodoxe Sf. Ilie din Oravita, preoților parohi Bobescu Marinel, Stanciu Petru, Moldovan Gelu, Falcă Florin, dar și colegilor profesori și elevilor.