The English Reading Club

Clubul de lectură în limba engleză a luat naștere în luna iunie 2015 sub numele simplu și firesc de The English Reading Club când, împreună cu elevii clasei a VII-a, domnul profesor Imbri Bogdan, coordonatorul clubului, a dezbătut la o ceașcă de ceai cărțile The Swan Lake, Sandy, și Great-aunt Gertrude and the handbag thief.
De atunci întâlnirile au loc cel puțin o dată pe semestru și se discută atât literatură, cât și cărți de non-ficțiune pentru copii sau adolescenți. De asemenea, se vizionează videoclipuri sau mini-documentare ce au ca subiect cărțile, iar elevii se pun la curent cu noutățile în limba engleză ale editurilor.
Totul, și cărțile și discuțiile, sunt în limba engleză, iar beneficiile de care elevii se bucură sunt atât lingvistice, cât și culturale.