Clubul de lectură DRAGALECT

În anul școlar 2012, a luat ființă clubul de lectură DRAGALECT, coordonat de doamna profesoară Țepeneu Alideia, înscriindu-ne astfel în cea mai mare comunitate de lectură a tinerilor cititori din România, eucitesc.ro. Cea mai mare provocare pentru un profesor de Limba și Literatura Română este, în secolul internetului, a-i determina pe elevi să citească, contactul direct al elevilor cu cărțile pierzând tot mai mult teren în favoarea comunicării virtuale, astfel că lectura a ajuns să ocupe un loc neînsemnat în preocupările tinerilor.
Iată că soluția a venit tot din mediul virtual care și-a propus să reunească membrii cluburilor de lectură din întreaga țară care pot dezbate on-line volumele propuse ca lecturi suplimentare. Pentru a lua însă parte la discuțiile despre cărțile propuse, inițiate de moderatorul forumului este nevoie ca elevii să citească în prealabil cărțile respective. La propunerea coordonatorului cercului, prof. Țepeneu Alideia, elevii s-au înscris în acest club al liceului, volumele trebuind achiziționate prin parteneriat cu Grup Editorial Art, care propune lunar o carte a lunii respective. Inițial, s-au înscris 32 de elevi din ciclul gimnazial, dar ulterior cercul a fost extins și la elevii de liceu. Întâlnirile cerchiștilor au loc lunar, într-un cadru destins, în afara orelor de curs, unde se bea ceai și se discută despre cartea lunii respective.

Prof. coordonator,
Alideia Țepeneu