Capela “Sfântul Ierarh Nicolae”

În cadrul Liceului Teoretic “General Dragalina” Oravița funcționează unul din cele mai vechi locuri de rugăciune (capelă) dintr-o unitate de învățământ, de după Revoluție. Bazele acestui așezământ au fost puse în anul 2001, sfințirea realizându-se câțiva ani mai târziu, când i s-a dat și Hramul “Sfântul Ierarh Nicolae”. În anul 2014, odată cu terminarea lucrărilor de restaurare și îmbunătățire, capela a fost resfințită, spre folosul sufletesc al tuturor, dar mai ales al elevilor. Lăcașul este împodobit cu icoane și alte obiecte religioase, majoritatea dintre ele fiind realizate de către elevii liceului. Tinerii noștri au astfel posibilitatea să-și găsească liniștea în acest loc binecuvântat de Dumnezeu, să se roage, să se spovedească sau să participe la diferite ierurgii, spre creșterea lor duhovnicească, întru iubirea față de Dumnezeu și față de semeni.