Biblioteca ,,Mihai Moldovan” și sala de lectură

Biblioteca ,,Mihai Moldovan” a fost renovată în anul 2016, fiind amenajată și o sală de lectură pentru elevi și dotată cu mobilier nou și un fond de carte nou constând în aproximativ 2000 de volume.
Biblioteca a fost inaugurată în data de 13.05.2016, Liceul Teoretic ,,General Dragalina” fiind gazda unui eveniment important pentru viața culturală orăvițeană, organizat în colaborare cu Primăria și Consiliul local Oravița: acordarea titlului de Cetățean de onoare scriitorului Mihai Moldovan, postmortem, și domnului director al Teatrului ,,Mihai Eminescu”, dl profesor Ionel Bota. Au fost prezenți la eveniment reprezentanții Primăriei și ai Consiliului Local, oameni de cultură din Oravița și Anina, familia domnului Moldovan, profesori din mediul universitar timișorean și arădean, reprezentanți ai Clubului Rotary Reșița, preoții care au oficiat slujba de sfințire a noii biblioteci, precum și elevi și cadre didactice de la Liceul Teoretic ,,General Dragalina”. Cu acest prilej, noua bibliotecă a liceului a primit și un nume, astfel că va purta cu mândrie numele scriitorului Mihai Moldovan.